• +90 312 446 16 14
  • MAIDAN İş ve Yaşam Mrk. Bilkent Kavşağı / Ankara
  • yasarozgok@gmail.com
Profesyonel Destek Almak İçin
Randevu Alabilirsiniz
Randevu Al

Doktor Özgök İle Sağlıkta İnciler

Erkek Sağlığı; Andropozu Nasıl Geciktiririm?

Biliyor muydunuz: Erkeklerin andropoza girmelerinin birinci sebebi vücutlarında yaşla beraber azalan testesteron seviyesidir.

BİR ERKEĞİN VÜCUDUNDA TESTESTERON SEVİYESİNİN AZALMAMASI İÇİN NE YAPMALIYIZ:

1. Soyalı besinlerin tüketiminin damar sağlığını olumlu yönde etkilediği, ancak testesteron salınımını azalttığı bildirilmiştir. Dolayısıyla, burada kar-zarar dengesi kurulmalıdır. Ancak, önerim son zamanlarda genetiği ile oynanmış besinler listesinde adı geçmiş olması dolayısıyla soyalı besinlerin kontrollü tüketilmesinden yanadır. 

2. Soyalı besinler fitoesterojen niteliği taşıyan besinlerdir. Yani, insan vücudunda estrojen seviyesini artırırken testesteron seviyesini düşürürler. Bu nedenle andropozu geciktirmek isteyen erkekler tarafından daha az tüketilmesi gereken besinlerdendir.

3. Beslenme kadar önemli bir diğer konu ise egzersizdir. Ancak, herşeyin fazlası zararlı olduğu gibi egzersizin de fazlasının zararlı olabileceği saptanmıştır. Bazı çalışmalarda, 50 yaş üzeri erkeklerde çok sık egzersiz yapılmasının (orta yoğunluktan ağır yoğunluğa, günde 2 saatten fazla) kandaki (serum) testesteron düzeyini düşürebildiği bildirilmiştir. 

4. Bu nedenle, andropoz tedavisinde, mutlaka bir ürolog ve bir diyetisyen ile yol almanız gereğini biliyor muydunuz?

Yrd.Doç.Dr.Tuba Günebak
Beslenme ve Diyet Uzmanı
İletişim: 0535 790 67 17 – 0312 438 39 99
www.tubagunebak.com - Tuba Gunebak​