• +90 312 446 16 14
  • MAIDAN İş ve Yaşam Mrk. Bilkent Kavşağı / Ankara
  • yasarozgok@gmail.com
Profesyonel Destek Almak İçin
Randevu Alabilirsiniz
Randevu Al

Doktor Özgök İle Sağlıkta İnciler

Gordiyon Düğümü

Biliyor muydunuz?

GORDİYON DÜĞÜMÜ bir Anadolu söylencesidir.

GORDİYON Antik kenti, ''Antik Kral Yolu'' üzerinde, Frigya Uygarlığının başkenti olup Polatlı nın 29 km batısındadır.

Antik kaynaklara göre, Frig kralı ölür ve yerine geçecek kimsesi yoktur. Zamanın inancı gereği Frigya halkı kahine başvurur ve kahinin kehanetine göre ''ertesi sabah kentin kapısına kağnısı ile gelecek şahıs kral olacaktır'' . 

Gordios adında bir Frig köylüsü ertesi sabah şehre girmek için gelince kapıdaki nöbetçiler bekleyen kent halkının önünde kehanetin gerçekleştiğine inanıp kararı kendisine bildirirler. Gordios söylenene inanmaz ve çok emek sarfederek kendi elleriyle yaptığı kağnısını elinden almak için bunu uydurduklarına inanır ve arabasından vazgeçmek istemez. Kapıdaki nöbetçilere; ''Bu öküzümü alın ama kağnıma dokunmayın, ona çok emek verdim'' der, ancak işin gerçek olduğu iyice anlaşılıp tahta oturunca bu durumun kendisine tanrıların bir armağanı olduğunu düşünerek bizzat kendi elleriyle yaptığı kağnısını kentin tapınağına adar ve arabayı kızılcık dallarıyla tapınak sütunlarından birine çözülemeyecek şekilde sıkıca bağlar ve halkın önünde şöyle der: ''Bu düğümü çözebilen Asya'nın hakimi olacaktır''. 

Biliyor muydunuz?

''Gordion Düğümü'' kavramının zaman içinde ''Kördüğüm'' olarak dilimizde yer ettiğine inanılır ve hala günümüzde çözümü zor olaylar için de ''kördüğüm olmuş'' tabiri kullanılır.

Büyük İskender Anadolu'ya geldiğinde bunu duyar ve Asya ya hakim olma isteği onu Gordion'a kadar getirir. Tapınak önünde Frigya halkının meraklı bakışları altında düğümü çözmeye çalışır ancak başlangıcı ve sonu görünmeyen bu düğümü çözmeyi başaramaz ve sinirlenerek,
''Ben Büyük İskenderim, başaramayacağım bir şey olamaz'' der ve kılıcını çekerek düğümü keser ve bu eylemiyle daha da güçlendiğine inanarak mağrur bir şekilde kentten ayrılarak yeni fetihlere koyulur.
İskender, Asya'nın önemli bir bölümünü hakimiyeti altına aldı ancak düğümü olması gerektiği gibi çözemeyip kestiği için lanetlendiği ve bunun kendisine erken yaşta ölüm getirdiğine inanılmıştır. 

Tarihe mal olmuş ve çok iyi bilinen bu söylencenin Anadolu da ortaya çıkmış olması ülkemiz turizmi için büyük bir şanstır.

Yakup Demirli