• +90 312 446 16 14
  • MAIDAN İş ve Yaşam Mrk. Bilkent Kavşağı / Ankara
  • yasarozgok@gmail.com
Profesyonel Destek Almak İçin
Randevu Alabilirsiniz
Randevu Al

Doktor Özgök İle Sağlıkta İnciler

Alzheimer Hastalığından Korunmak için Beş Beslenme Önerisi

Alzheimer hastalığı bunama ile seyreden, öğrenme, bellek, oryantasyon, kişilik gibi zihinsel fonksiyonların adım adım bozulduğu, kişinin sosyal ve iş hayatını etkileyen, sinir sistemi harabiyeti ile karakterize bir kronik hastalıktır.

Hepimiz Alzheimer hastalığından ve siniri sistemi harabiyetinden korkuyoruz. Amerika’da yapılan çalışmalarda bu hastalığın ölüm nedenleri sıralamasında 6. Sırada geldiğini biliyor muydunuz? Şaşırtıcı değil mi… 

Alzheimer hastalığı riski yaşla beraber arttığı gibi, kadınlarda risk daha yüksektir. Ama, doğru yaşam tarzı değişiklikleri ve besin tercihleriyle Alzheimer hastalığı riskimizi düşürmek mümkündür. Peki, korunabilmek için beslenme ayağında ne yapmalıyız?

1. Sarı ve yeşil renkli sebze meyveleri tüketin. 

Sarı ve yeşil sebze ve meyveleri tükettiğimizde bir A vitamini türevi olan lutein ve zeaksantine ulaşmış oluruz. Bu iki biyoaktif bileşen de sibir sistemi harabiyetinden korur. 2015 yılında yapılan bir araştırmada Alzheimer hastalarının kanlarındaki lutein düzeyinin sağlıklı bireylerden %21, zeaksantin düzeyinin de %31 oranında düşük olduğu bildirilmiştir.

2. Hergün teniniz güneş görecek şekilde yürüyüşe çıkın. 

D vitamininin en iyi kaynağı güneş ışığıdır. Yapılan çalışmalarda D vitamini yetersizliğinin zihinsel fonksiyonlarda yaşla beraber gelişen azalmayı hızlandırdığı saptanmıştır. Ancak, cam arkasından değil, doğrudan teniniz güneşle temas edecek şekilde güneşlenmelisiniz. Kanınızdaki D vitamini seviyesi düşükse de, doktorunuzun önerisi doğrultusunda, mutlaka D vitamini desteği kullanmanızı öneririm.

3. Turunçgilleri ihmal etmeyin. 

Hepimizin bildiği gibi, turunçgiller, C vitamininden oldukça zengin meyvelerdir. C vitamini düzeyi yeterli olan 70 yaş civarı bireylerin zihinsel açıdan akranlarından 1,5 yaş daha genç oldukları saptanmıştır. Turunçgilleri tüketirken, C vitamininin ışığa duyarlı olduğunu unutmayın. Yani, meyvenizi doğrar doğramaz ya da soyar soymaz tüketin.

4. Her gün iki kaşık buğday ruşeymi.

Buğday ruşeymi E vitamininden zengin bir besindir. Bilimsel çalışmalar E vitamininden zengin beslenen bireylerde Alzheimer gelişme riskinin azaldığını gösteriyor.

5. Günde bir tutam maydanoz.

Maydanozun hem C vitamininden hem de folik asitten zengin bir besin olduğunu biliyor muydunuz? Folik asit düzeyi yeterli olan kişilerin Alzheimer hastalığına zemin hazırlayan ve insan vücudunda sentezlenen bir protein yapıtaşı (aminoasit) olan homosistein yüksekliğinin önüne geçtiği, bu sayede Alzheimer hastalığından koruduğu saptanmıştır.

Yrd.Doç.Dr.Tuba Günebak
Beslenme ve Diyet Uzmanı
İletişim: 0535 790 67 17 – 0312 438 39 99
www.tubagunebak.com - @drtubagunebak