• +90 312 446 16 14
  • MAIDAN İş ve Yaşam Mrk. Bilkent Kavşağı / Ankara
  • yasarozgok@gmail.com
Profesyonel Destek Almak İçin
Randevu Alabilirsiniz
Randevu Al

Doktor Özgök İle Sağlıkta İnciler

Sağlıklı Beslenerek Yüzümüzdeki İnce Çizgilerden Korunmak Mümkün.

İşte dört öneri;

Yüzümüzdeki ince çizgiler, kromozomların ucunda yer alan, herhangi bir genetik bilgi taşımayan, hücre bölünmesi sırasında kromozomlarn aşınmasını önleyen telomerlerin boylarının kısalmaya başlaması nedeniyle oluşur. Telomerler çok kısalınca hücre bölünmesi durur, yani hücre ölür. Doğru ve sağlıklıbeslenme ile telomer boyunun kısalmasını önleyebilen yaşlılık karşıtı (anti-aging) hamleler mümkündür. Yani, olduğumuzdan çok daha genç görünebilir ve hissedebiliriz. Peki, ne yapmalıyız? İşte birkaç öneri;

• D vitamini düzeyi yeterli olan bireyler daha geç yaşlanırlar. Bu yüzden hergün güneşlenmeye özen gösterin. D vitamini yetersizliğiniz varsa, doktorunuzun kontrolündeD vitamin desteği alın.

• Haftada iki-üç kez somon balığı tüketin. Hem omega-3 yağ asitleri hem de astaksantinden zengin olan bu balık ince çizgi oluşumunu yavaşlatır. Astaksantin oldukça kuvvetli bir antioksidanttır. Antioksidant besin ögelerinin yeterli miktarda alımının telomer uzunluğunu etkilediği, yaşlanma sürecini geciktirdiği bildirilmiştir

• Antioksidant vitaminler olan A, C, E vitaminlerinin düzenli alımı oksidatif stresten yani hücre hasarından korur ve telomere sağlığını destekler. Bu vitaminlere ulaşabilmek için her gün taze sebze ve meyve (özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, kale, pazı gibi), mercimek, papaya, kırmızı biber, domates, kayısı, brüksel lahanası, maydanoz, brokoli, kuşburnu, erik, hünnap, çilek, kivi, portakal, kavun, greyfurt (düzenli ilaç kullananlar tüketmemelidir)) tüketimine özen gösterilmeli ve birkaç adet yağlı tohum (badem, ceviz, yer fıstığı) tüketilmelidir.

• DNA hasarından koruyan bir diğer önemli vitamin ise koenzim Q10’dur. Koenzim Q10’nun besinsel kaynakları; az yağlı kırmızı et, yer fıstığı, brokoli, karnabahar, somon balığı ve ringadır.

• B vitaminlerinden özellikle folat, B12 vitamini ve B6 vitamini düzeyi yeterli olan bireylerin daha geç yaşlandıkları saptanmıştır. B12 vitamininin tek kaynağının hayvansal kaynaklı besinler (et, süt, peynir, yumurta) olduğu unutulmamalıdır. Folik aside ulaşabilmek için, kurubaklagillere (mercimek gibi), koyu yeşil yapraklı sebzelere,kuşkonmaza, brokoliye, yumurtaya, domates suyuna günlük beslenmenizde yer verebilirsiniz. B6 vitamininin en iyi kaynakları ise; hindi, muz, avokado, yer fıstığıdır.

Yrd.Doç.Dr.Tuba (Günebak) Acar
Beslenme ve Diyet Uzmanı
İletişim: 0535 790 67 17-0312 438 39 99
www.tubagunebak.com